Lutetia Parisiorum urbs, toto orbe celeberrima notissimaqúe, caput regni Franciae.
(tłumaczenie: Miasto Lutecja Paryzjów, znana i sławna na całym świecie, stolica królestwa Francji).

LUTECJA to PARYŻ „Lutetia” lub „Lutetia Parisiorum” z języka łacińskiego (fr. Lutece) – w starożytnej Galii osada na wyspie na Sekwanie, stanowiąca główny ośrodek celtyckiego plemienia Paryzjów.
Dzisiejsza stolica Francji pojawiła się po raz pierwszy na kartach historii w 52 roku przed Chrystusem, kiedy to wódz rzymski Labienus wysłał Cezarowi raport o zdobyciu małej osady Lutecji, zamieszkałej przez Celtów z plemienia Paryzjów. Lutecja rozwijała się dalej jako osada rybacka, położona na wyspie na środku Sekwany. Ten główny ośrodek dziś nazywa się Cité. Rzymianie uczynili z Lutecji ważny ośrodek handlowy, a niebawem główne miasto Galii. Potem była tu siedziba biskupstwa. Nazwa Lutecja utrzymała się do V wieku, potem, od dawnych mieszkańców zaczęto ją nazywać Paris, ale jeszcze w XVI w. można spotkać się z nazwą „Lutetia Parisiorum”.
W miejscu, gdzie wznosi się dziś katedra Notre-Dame, znajdowała się świątynia Jowisza. Do II wieku n.e. historia Paryża jest zarazem historią Cité, potem miasto Lutecja rozszerza się na lewy brzeg Sekwany. Po najeździe Franków i Alemanów osada znów ogranicza się do Cité.
Pozostałością miasta rzymskiego są zachowane do dzisiaj w Dzielnicy Łacińskiej ruiny amfiteatru tzw. areny Lutecji i termy (łaźnie) przy muzeum Cluny.

LUTECJA to PARYŻ

Jednym z pierwszych miejsc (głównie ze względu na znajomość języka), które odwiedziłem w swoich turystycznych wędrówkach była Francja, a szczególnie jej stolica – Paryż.
Pamiętam pierwszy zachwyt jaki wzbudziły monumentalne budowle i wspaniałe zabytki, ale przede wszystkim cudowne pejzaże z różnych punktów widokowych: wieży Eiffel’a, Montmartru, Centrum Pompidou czy Łuku Tryumfalnego. Do dzisiaj, mimo różnych opinii jakie dane mi było usłyszeć podczas licznych podróży, Paryż nie stracił dla mnie na atrakcyjności, a wręcz za każdym razem zaskakuje i zachwyca coraz bardziej. Był on miejscem, od którego zaczynałem poznawać Francję, Europę i świat, dlatego też mimo licznych propozycji wyjazdów do różnych krajów, imprezy turystyczne do Paryża i Francji zajmują szczególną pozycję w naszej ofercie.

Po prostu lubimy tam być!

Piotr Leśniewski